fbpx Rainer Kuschall - niezwykła historia wyjątkowego człowieka

RAINER KUSCHALL

Historia

Rainer Kuschall 

Rainer Kuschall w wieku 16 lat oddał niefortunny skok do basenu. Od 1963 roku jest tetraplegikiem z urazem kręgosłupa C4 - C6. Aktywne uprawianie sportu przed wypadkiem wytworzyło w nim umiejętność walki, niepoddawania się przeciwnościom losu. I tym razem Rainer podjął rękawicę, którą rzucił mu los - sam dostosował sobie pierwszy wózek do swoich potrzeb.

Jego ambicją i marzeniem było osiągnięcie wolności poprzez niezależność w samodzielnym poruszaniu się. Koncepcja stworzona przez Rainer'a sprawdziła się na tyle, że udało mu się zdobyć w sumie 21 olimpijskich medali. Rainer Kuschall nadal aktywnie uczestniczy w życiu sportowym. Od wielu już lat realizuje swoją pasję w profesjonalnych wyścigach samochodowych. Wypadek w 1963 roku na zawsze odmienił jego życie, ale sport pozwolił mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Dziś firma INVACARE produkuje wózki dla ludzi na całym świecie.  Wózki inwalidzkie Kuschall są doceniane przez użytkowników i stanowią niedościgły wzór dla innych producentów. Dla INVACARE najważniejsze są jednak opinie użytkowników, niektóre z nich są uwzględniane przy pracach nad kolejnymi modelami wózków.

01
Rainer Kuschall i jego historia cz. 1

Rainer Kuschall urodził i wychowywał się w Szwajcarii, jak tysiące innych chłopców miał zwyczajne dzieciństwo. W lipcu 1963 roku, w wieku 16 lat, podczas skoku do basenu, doznał poważnego urazu. Wypadek był na tyle poważny, że spowodował czterokończynowy paraliż.  W latach sześćdziesiątych XX wieku leczenie tak skomplikowanych urazów tego typu nawet w Szwajcarii nastręczało wiele problemów. Ze względu na brak jakichkolwiek możliwości i alternatyw, pierwsze dwa lata Rainer spędził przykuty do łóżka w klasztorze sprawującym długoterminową opiekę nad osobami chorymi. Następnie Rainer został przeniesiony do szpitala w Stoke Mandeville w Anglii. Zdaniem lekarza Ludwiga Guttmana – neurologa, który badał Rainera  szanse na poprawę stanu zdrowia były nikłe, wręcz niemożliwe.

zobacz film

Rainer przypasujemy Ci wózek, lecz powinieneś wiedzieć, że nigdy nie będziesz w stanie używać go samodzielnie

Ludwig Guttman rok 1963
02
Rainer Kuschall i jego historia cz. 2

Rainer spędził trzy miesiące na ciężkiej, kompleksowej rehabilitacji w Anglii. Dzięki staraniom swojej fizjoterapeutki, Maggy, Rainer zaczął powoli oswajać się z wózkiem inwalidzkim i życiem na wózku. Rainer zaczął odkrywać nowy świat, o którym do tej pory nie chciał słyszeć. Drzwi do nowego świata, gdzie pozornie niemożliwe stało się możliwe, zostały  otwarte. Był to początek  Rainera Küschalla jakiego znamy obecnie. Fizjoterapeutka Maggy stała się bardzo ważną osobą dla Rainera. Zawsze była obecna u jego boku, pokazywała mu życie i sposób na jego spędzenie. Maggy była na tyle szalona, że pewnego piątkowego wieczoru „porwała” Rainera ze szpitala i zabrała do pobliskiego pubu „The Bell”,  w Stoke Mandeville. Pierwszy raz od dwóch lat, Rainer wyszedł na zewnątrz zobaczył gwiazdy na niebie.  Tego wieczoru Rainer doznał przemiany mentalnej, po raz pierwszy od ponad 2 lat był szczęśliwy smakując angielskie piwo. Nareszcie Rainer poczuł, że żyje. Ta mała dawka adrenaliny, kiedy wymykał się niepostrzeżenie ze szpitalnych murów dawała mu największą ochotę do życia. Dla niego oraz towarzyszących mu pacjentów, wyprawy do pubu „The Bell” były niezapomnianą przygodą. Było to pierwsze „zwycięstwo” Rainera Küschalla.

zobacz film

Czym jest osobowość? Czym jest życie? To tylko stan umysłu- to, co jest w naszej głowie. Nic innego się nie liczy.

Rainer Kuschall
03
Rainer Kuschall i jego historia cz. 3

Podczas pobytu w Stoke Mandeville Rainer próbował swoich sił w różnych dyscyplinach sportu. Jego uwagę przykuł tenis stołowy i w 1968 roku wystąpił po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata w Tel Awiwie, gdzie zdobył brązowy medal. Kolejne lata pokazały, że zacięta rywalizacja była sensem jego życia, a smak zwycięstwa stał się głównym celem życia Rainera Küschalla. W 1972 roku zdobył dwa złote medale jako tetraplegik i zaczął osiągać znakomite wyniki. Zdobywał coraz więcej medali, trenował coraz więcej ponieważ nic nie było go w stanie zatrzymać. Po pewnym czasie Rainer zaczął stawiać sobie ambitniejsze cele. Jednym z nich były wyścigi na wózkach inwalidzkich, dyscyplina dedykowana paraplegikom. W 1982 roku w Stoke Mandeville, Rainer po raz pierwszy zadebiutował na dużej międzynarodowej imprezie Mistrzostw Świata na własnym „podwórku”. Pod koniec 1992 roku był właścicielem 45 medali z Igrzysk Paraolimpijskich i Mistrzostw Świata IPC. Pomimo upływających lat i rozwoju techniki ten wynik wciąż wzbudza szacunek i podziw.

zobacz film

Każdy człowiek ma w sobie ogromny potencjał- musimy tylko go wykorzystać.

Rainer Kuschall
04
Rainer Kuschall i jego historia cz. 4

W związku z licznymi zwycięstwami Rainera, w mediach pojawiło się coraz więcej doniesień o jego wyczynach. Wiadomości te zostały zauważone przez pewnego mężczyznę, który zafascynowany determinacją Rainera postanowił zaoferować mu pracę w swojej firmie. Był to pierwszy i ostatni pracodawca Rainera Kuschalla. Zatrudnił go w charakterze pracownika biurowego. Jego ograniczone zdolności manualne oraz liczne bariery napotykane w miejscu pracy sprawiły, że stanowisko to nie było dla niego odpowiednie, dlatego też po paru tygodniach sam zrezygnował z tej pracy.

zobacz film

05
Rainer Kuschall i jego historia cz. 5

Rainer od dziecka zawsze chciał być sportowcem, podziwiał paraplegików za ich sprawność, siłę i chciał być taki jak oni. Szczególnie podziwiał ich „zwrotność”, siłę i panowanie nad wózkiem. Pomimo jego całej determinacji i dążeniu do wyznaczonego celu było to jedno z tych marzeń, które na zawsze zostanie tylko marzeniem. Rainer Küschall musiał więc znaleźć inny sposób aby móc konkurować z paraplegikami. Jedna z najbardziej pożądanych rzeczy jakie Rainer chciał osiągnąć była niezależność jaką mają paraplegicy. Ta myśl długo ewaluowała w głowie Rainera, myślał i szukał rozwiązań, które uczyniłyby go w pełni niezależnym od osób trzecich. Pewnego dnia obudził się w nim zapał do rozpoczęcia nowego, bardzo ważnego etapu w życiu. Jeśli nie mógł zmienić siebie, to znaczyło, że musiał zmienić swój ciężki, nieporęczny wózek. Rainer przekonany o słuszności swojej koncepcji poprosił swoją dziewczynę o umieszczenie jego starego wózka na kuchennym stole. Rainer spędził ponad trzy tygodnie przyglądając mu się i analizując w jaki sposób jest wykonany. Szczególnie zaciekawił go fakt, dlaczego wózek jest taki ciężki i trudny w napędzaniu i wykonywaniu balansu na nim.

zobacz film

06
Rainer Kuschall i jego historia cz. 6

Rainer pierwszy raz zaczął demontować i modyfikować różne części ramy. Dużą pomoc otrzymał od zaprzyjaźnionego mechanika, który wiele dni pracował z nim do późnej nocy. Nowe, zmodyfikowane wózki inwalidzkie, które były dopasowane do potrzeb użytkownika, okazały się bardzo popularne wśród niepełnosprawnych ruchowo przyjaciół Rainera. Pewien zadowolony z efektów jego pracy znajomy ofiarował mu 1000 franków szwajcarskich na budowę zupełnie nowego wózka. Był to kapitał początkowy obecnej firmy. Rainer spożytkował ten pierwszy zastrzyk gotówki na zakup części zamiennych od angielskiego producenta wózków inwalidzkich.  W 1979 roku dostawca części i producent wózków wystosował oświadczenie, w którym przyznał że: „Niestety nie możemy już dłużej dostarczać części, ponieważ Pańska firma stopniowo staje się naszą konkurencją”. Pierwsza wersja seryjna wózka, znanego jako „Slalom”, została wyprodukowana z 27 części w salonie Rainera Küschalla i wysłana stamtąd do różnych krajów.

zobacz film

07
Rainer Kuschall i jego historia cz. 7

1985 r. – to ważny rok dla firmy Küschall i dla tysięcy ludzi na całym świecie. Kierując się ideą, że należy skupić się na osobie, a nie na samym wózku, Rainer Küschall zrezygnował ze zbędnych elementów i opracowywał jeszcze prostsze rozwiązania. Tak zrodził się „Competition Küschall” -  gabarytowo mniejszy wózek z nowymi opcjami regulacji, które umożliwiały dopasowanie wózka do potrzeb użytkownika. Prace nad rozwojem wózka zostały uhonorowane bardzo prestiżową nagrodę - Design Award przyznaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej za nowy, estetyczny wygląd wózka inwalidzkiego, zaś sam wózek jest do tej pory stałym eksponatem wystawy w Nowym Jorku. Wynalazek „minimalnej ramy ”Rainer Küschalla nadal jest stosowany w większości projektów wózków różnych producentów, a tym samym poprawia życie tysięcy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich na całym świecie. Należy pamiętać, że prekursorem był  Rainer Küschall.  

zobacz film

Innowacyjna konstrukcja wózka była szablonem na przyszłość. Wiele firm na całym świecie wykorzystuje ją do własnych celów.

Rainer Kuschall
08
Rainer Kuschall i jego historia cz. 8

Kolejna ważna innowacja miała miejsce zaledwie rok później. Rainer Küschall zaprojektował wózek inwalidzki z systemem składania ramy w płaszczyźnie poziomej, który jest wciąż unikatowy. Dla Rainera jako człowieka z porażeniem czterokończynowym to była naprawdę niesamowita innowacja, która pozwoliła mu na samodzielne przenoszenie złożonego wózka na siedzenie pasażera swojego samochodu, w taki sposób, że już nie potrzebował pomocy od nikogo innego. Dzięki temu wielka przygoda podróżnicza, o której zawsze marzył była w zasięgu ręki. Rainer Küschall zaczął więc podróżować po całym świecie – to hobby, które kocha do dziś.

zobacz film

09
Rainer Kuschall i jego historia cz. 9

W 2002 roku przyszedł czas na realizację kolejnego marzenia. Na pokazie samochodowym Rainer natknął się na model samochodu AC Cobra 427. Jego budowa i kształt samochodu tak bardzo mu się spodobały, że postanowił go kupić. Podczas przekazania pojazdu otrzymał od sprzedawcy ulotkę z harmonogramem wyścigów. Kiedy brał ją do ręki to usłyszał od niego: „Tak przy okazji, można się ścigać tym samochodem.” Rainer Küschall zrobił więc prawo jazdy i od tamtej pory był pierwszym sparaliżowanym Szwacjarem posiadającym międzynarodowe prawo jazdy. Zapalony zawodnik zaliczył każdy tor - od Hockenheim i Monza do Dijon. Prowadził różne samochody w całej Europie i często gościł na podium.

zobacz film

Może nie potrafię rozsmarować masła na kanapce, ale za to potrafię się ścigać.
Rainer Kuschall 2017
10
Rainer Kuschall i jego historia cz. 10

Rainer Küschall nadal aktywnie działa w firmie i jest odpowiedzialny za rozwój i ulepszanie wózków. Cztery głęboko zakorzenione wartości, którymi kieruje się firma Küschall determinują podejmowane decyzje przy projektowaniu wózka, a są to: osiągi i mobilność, lekka konstrukcja i łatwa obsługa, szwajcarska precyzja wykonania i jakość oraz atrakcyjny wygląd.

zobacz film

Nigdy nie przestawaj marzyć!

Nigdy nie przestawaj marzyć! Rainer Kuschall